GüncelKariyer

Gemide Çalışmak – Gemici Olmak İçin Gerekli Şartlar

Gemide Çalışmak – Gemici Olmak

Gemide çalışmak yada gemici olmak denilince bir çok kişinin aklına Gemi Kaptanı olmak gelir ama aslında gemi kaptanlığı dışında, gemide çalışılabilecek onlarda görev  mevcuttur. Bu görevlerde çalışanların geneline gemici denir.

Gemici olmak için aslında illa üniversitelerin denizcilik fakültelerinden mezun olmak gerekmiyor. Çeşitli kursları bitirerek de gemici olmak mümkündür.

Gemilerde Çalışmak / Gemi Personeli Olmak

Gemi personeli olmak için bir atkım meslek dallarından birinde iyi olmanız, gemilerde çalışmak için işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Gemide çalışan aşçı, karamot, lostromos, yağcı, reis, zabitan gibi bir çok meslek dalı mevcuttur. Bunların bir kısmı için üniversite mezunu olmak gerekir. Bu görevlerde çalışanlara zabitan denir.

Zabitan dışında yukarıda sayılan görevler için herhangi bir denizcilik kursuna gidilip ilgili alanda eğitim alındığı taktirde bu görevlerde rahatlıkla iş bulunabilmektedir.

Aşağıda, gemici olmak yada gemide çalışmak ile ilgili tarafımıza en çok gelen soruların cevaplarını toparladık.

Gemide Çalışmak için ne gerekiyor? /Gerekli Şartlar

 • İki aylık bir kurs alınarak gemici olunabiliyor ancak bu kadarlık bir eğitim ile kimse size 5-10 bin dolar maaş vermeyecektir. Yeni baslayan bir gemici ortalama 1.000 dolar maaş alabilmektedir.
 • Alınacak 2 aylık kurs ile sadece gemi personeli olunabilir. Gemilerde en az kazananlar genelde gemi personelleridir. Bir nevi gemideki vasıfsız işçi statüsünde çalışırlar. Çoğunlukla en çok çalışan ve en ağır işleri yapanlar bu grupta çalışanlardır. Bu alanda ise iş bulabilmek oldukça zordur.

Gemilerde Kimler Çalışır?

 • Gemide çalışanlar zabitan ve personel olarak ikiye ayrılır. Zabitan, bu işin üniversite eiğitimini almış kişilerdir. Personel ise geri kalan tüm görevlerde çalışanlara denir.

Zabitan Maaşları

 • Zabitanlar, kaptanlar, mühendisler, makinacılar, elektirikçiler gibi görevlerde çalışanlardır. Eğer üniversite eğitiminiz bu yönde ise alacağınız maaşlar 3-5 bin dolardan başlayıp 30-40 bin dolarlara kadar çıkabiliyor.

Denizcilik Kursları

 • Özel kurs alarak gemi personeli olmak istiyorsanız piyasadaki güvenilir denizcilik kurslarını tercih edin. Fiyatı biraz yüksek olsa da alacağınız eğitimin kalitesine ve firmanın güvenilirliğine bakın. Piyasada çok fazla dolandırıcı firma var ve bunların herhangi birine para kaptırıp hiç bir iş sahibi olamayan yüzlerce insan var.

Gemide Çalışmanın Zorlukları Nelerdir?

 • Denizcilik çok zor bir meslektir. En usta gemici için bile haftalarca kara yüzü görmeden denizlerde zaman geçirmek oldukça sıkıcı ve bir o kadar da zor olabilmektedir. Hem yorucu hem de özgürlüklerin kısıtlandığı bir meslek dalıdır.
 • Günlerce ailenizden uzak kalmak bu işin en büyük zorluğu. Düğün, nişan, doğum, cenaze gibi durumlarda büyük olasılıkla denizlerde olacaksınız. buna hazırlıklı olun.
 • Gidilen ülkelerde genellikle çok az süreler kalınır. Gerek teknolojinin ilerlemesi ile gemilerin yükleme ve boşaltma sürelerinin kısalması, gerekse limanların yüksek demirleme masraflarından dolayı gemiler mümkün olan en kısa sürede işlemlerini tamamlayıp demir almaktadırlar. Yani her ülkede uzun süre geçirip gezip tozarım düşüncesindeyseniz hayal kırıklığına uğramanız büyük olasılıktır.
 • Bu işin en büyük avantajı, yüksek kazanç ve kontrat sistemi ile çalışılıyor olmasıdır. Kontratlar genelde 6 aylık yapılır. yani 6 ayınız dolunca isterseniz başka bir denizcilik firmasına geçersiniz. İstemezseniz aylarca tatil yapıp canınız isteyince işe dönersiniz. Sirkülasyonun en yüksek olduğu sektörlerden birisidir.

Gemici olamak yada gemide çalışmak ile ilgili aşağıdaki başlık da ilginizi çekebilir.

Nasıl Gemi Kaptanı Olunur? Gemi Kaptanlarının Maaşı Ne Kadar?

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları İş İmkanları ve Maaşları

Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.


5 Yorum

 1. 05377915856 ben forklift operatöruyum calismak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 2. Aşçı yardımcıyım sizinle çalışmak istiyorum daha evvel gemilerde çalışmadım aylık net ne kadar maaş alırım hemen dönüş yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 3. 18 yıl dır restuaran ta çalışıyorum asıl mesleğim ızgara ustasıyım aşçı yardımcılığı yapıyorum bide işimi severek yapıyorum gemide çalışmayı çok istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. Ben vasipsiz gemici olmak istiyorum daha önce Bodrum’da 4 sene gemicilik yaptim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..