GüncelKariyer

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları İş İmkanları ve Maaşları

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları İş İmkanları

Geleceğin mesleklerinden bir tanesi olması dolayısı ile, gemi inşaatı bölümü artık birçok farklı üniversitede mevcut hale gelmiştir. Programın amacı gemi yapımlarında yer alacak olan mühendisler ile işçiler arasında görev yapan elemanları yetiştirmektedir. Gemide çalışmaya ilgi duyan herkes tarafından bu meslek icra edilebilirken matematik başta olmak üzere tasarım, geometri, fizik, statik, gemi bilgisi, gemi elektriği, gemi hidrostatiği, imalat işlemleri gibi temel dersler alınmaktadır.

Gemide çalışmak bir çok kişinin hayali olabilir ancak gemi inşaatı çok daha farklı bir alandır.

Kimler Gemi inşaatı bölümü Mezunu Olabilir?

Gemi inşaatı bölümü mezunları tersanelerde gemi imalat süreçlerinde çalışmalarından dolayı kişinin beden bakımından sağlıklı olma şartı aranmaktadır. Ayrıca matematik ve fizik derslerinde başarılara sahip olunması da yeterlilik olarak istenmektedir. Kişinin çizim yetenekleri de tercih edilmesinde önem taşır. Bu özelliklere sahip olan herkes çalışabilir. Gemi inşaatı bölümü mezunları çeşitli yerlerde staj yaparak deneyim kazanır, sonrasında rahatlıkla iş bulabilir.

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Çalışma Koşulları Nelerdir?

Gemi inşaatı bölümü mezunları gemilerde “Gemi İnşaatı Teknikeri” olarak görev alabilmektedir. Ayrıca Gemilerin yapım aşamalarındaki tüm işlemlerle onarımlarının tamamında aktif rol oynanmaktadır. Mühendislerin denetiminde tüm çalışmaları ortaya konulurken aynı zamanda malzemelerin yapımları da sağlanmaktadır.

Oldukça zorlu bir süreç sonrasında kişinin kariyerinde yükselmesi de söz konusudur. Genel itibariyle hayatını kıyı bölgelerinde geçirmek isteyenler için iyi bir tercih olan mesleğin maddi getirileri de tercih edilmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Birçok meslek grubundan çok daha iyi kazançların olduğu da bilinmelidir. Bununla birlikte çok iyi bir eğitim almış kişilerin düzenli bir iş hayatına sahip olması önünde de hiçbir engel bulunmamaktadır.

Çalışabilecek Alanlar Nelerdir?

Tersane İşletmeciliği kapsamında ihtiyaç duyulan gemi inşaat teknikleri ve personelleri gemilerin yapım süreçlerinde çalışmaktadır. Ayrıca gemilerin periyodik olarak bakımları ve onarımları da bu teknikerler tarafından yerine getirilmektedir.

Kamu ya da özel sektörlere ait tersanelerin yanı sıra gemi tasarım bürolarında da iş bulma olanakları vardır. Mekanik atölyeler veya limanlarda gemi teknik personeli olarak da iş bulunabilir. İş imkanlarının genişliğinden bahsedilirken kişi özellikleri de paralellik gösterir.

Kendisini yetiştirmiş gemi teknikerlerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşamaları ihtimal dahilinde değildir. Çizim yeteneğine sahip personellerin atölyelerde istihdam edilmeleri çok daha iyi bir seçim olmaktadır. İş bulma olanaklarının kolaylaşması için mutlaka gemi yapım işlemlerinin bilinmesi, uygulamalarda sorunsuz performans sunulması ve fizik, istatistik konularında yeterliliğe sahip olunması lazımdır. Gemi inşaatı bölümü bitiren kişilerin memur olarak alımları için hali hazırda özel bir tercih yoktur. KPSS üzerinden devlet memuru kadrolu başvuruları yapılabilmektedir.

Dikey Geçiş Durumları

Gemi inşaatı bölümü üzerinden mezun olmuş kişilerin dikey geçiş imkanları da bulunur. DGS üzerinden yeterli puanın elde edilmesiyle İmalat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi ve Yat Tasarımı bölümlerine geçişler olabilmektedir.

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Başlıca Görevleri Nelerdir?

Gemi inşaatı bölümü mezunları öncelikli olarak proje tasarımları ve çizimleri gerçekleştirmektedir. Kullanılacak malzemeler sınıflara ayrılırken muayene işlemleri yapılmaktadır.

Soğuk şekillendirme makineleri yardımıyla tüm kesme ve bükme işlemleri de yine teknikerler tarafından yapılmaktadır.

Boru bağlantılarının kurulması, boya işlerinin yapılması, kalite kontrollerin test edilmesi, temel kaynak işlemleri de bu bölüm mezunları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Maaşları Ne Kadardır?

Çalışılan yere göre ücretlerde bir hayli farklılık olabilirken ortalama olarak 4.000 TL dolaylarındadır. Mezunların istihdamlarında özel sektör çok daha büyük bir yer tutarken tecrübeye bağlı olarak maaşların artması da söz konusudur.

Deneyime sahip tekniklerin maaşları 10.000 TL’ye yakın olabilmektedir. Her ne kadar çok ağır şartlarda çalışılmasına karşın maddi anlamda önemli kazanımlar elde edilebilmesi için gemi inşaatı bölümü okunabilir. Bölümde çalışan teknikerlerin bu yönüyle avantajlara sahip olduğu görülürken hemen hemen diğer bölümlerdeki maaşlara oranla çok daha caziptir.

Gemi inşaatı bölümü ile ilgili aha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir. Göz atmanızı öneririz.

Nasıl Gemi Kaptanı Olunur? Gemi Kaptanlarının Maaşı Ne Kadar?

Gemide Çalışmak – Gemici Olmak

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Nedir? Hangi Alanlarda Çalışır?

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Pilot Maaşları Ne Kadar? Türkiye ve Dünya Geneli Pilot Maaşları

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler. Geleceğin Meslekleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..