Norveç

Norveç’te Çalışmak Norveç’te Yaşam Ve İş Fırsatları

Norveç’te Çalışmak Norveç’te Yaşam Ve İş Fırsatları

Norveç, Avrupa kıtasında bulunan İskandinav ülkelerinden bir tanesidir.  Norveç  Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler arasındadır.

Petrol ihracatı ve balıkçılık konusunda kendisini geliştiren Norveç pek çok araştırmada yüksek yaşam kalitesi ile adından söz ettirir. Nüfusun sadece % 8’i yabancılardan oluşur. Norveç para birimi Norveç Kronu’dur Ülkenin resmi dili Norveçce’dir.  Bununla beraber ülkede İngilizce sıklıkla kullanılır. Norveç İskandinav Yarımadası’nın batı bölümünde yer alır. Ülke sahip olduğu doğal güzellikleri ve ekonomik refahıyla insanları kendisine hayran bırakıyor. Sahip olduğu özellikleri Norveç’i son yılların gözde göç merkezlerinden biri haline getiriyor. Yapılan araştırmalara göre Norveç sağlık, özgürlük ve sosyal destek alanında lider ülkeler arasında bulunuyor. Suç oranının düşük olduğu ülkede vatandaşlarına güvenli yaşam koşulları sunuyor. Norveç’in refah seviyesi Avrupa Birliği seviyesinin üstündedir. Bu yüzden Norveç vatandaşları Avrupa Birliği’ne girmek istememektedir.

Norveç Asgari Ücret

Norveç’te asgari ücret 21.120 Krondur. Bu konuyu daha ayrıntılı ele aldığımız norveç asgari ücret hakkındaki makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Norveç’te Nasıl İş Bulunur?

Norveç’te iş bulma ihtimaliniz son derece yüksektir. Türkiye’de çok sayıda firma burada faaliyet göstermiyor. Bu yüzden Türk firmalar size iş konusunda yardımcı olamıyor. Yıl içerisinde Türk firmaları sadece bir kaç ilan yayınlıyor. Özellikle ülke içerisinde yayınlanan ilanları takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Norveç içerisinde vize ve oturma iznini aldıktan sonra daha kolay iş bulabilirsiniz. Norveç üzerinde vize alabilmek düşünüldüğü kadar kolay değildir. Çok fazla prosedür çıkaran ülke başvuru sırasında sizi zorlayabilir.

Norveç’te Çalışmak Norveç’te Yaşam Ve İş Fırsatları

Dışardan Gelenlere Nasıl Yaklaşıyorlar?

Norveçliler yardımsever kişilerdir. Norveç’in günlük yaşam akışında agresiflik bulunmuyor. Norveç vatandaşları dürüst insanlardır. Hem ailede, hem de okulda sıkı eğitim alan öğrenciler kurallara tam olarak uymaktadır. Standart bir Norveç vatandaşı sahip olduğu sosyal hakları ve iyi bir yaşam standardı sayesinde dürüstlükten ayrılmaması gerektiğini biliyor.

Norveç İşçi Alımı

Norveç yılın bazı bazı zamanlarında göçmen işçi alımı gerçekleştiriyor. Norveç iş fırsatları ve iş ilanları ile çeşitli konularda yayınlanabiliyor. Ülke bazı mesleklerde sıkıntı yaşıyor. Özellikle inşaat ustası, su tesisatçısı ve tır şoförü gibi konularda ülke sıklıkla alım gerçekleştiriyor. Norveç aynı zamanda nitelikli akademik iş ilanları da yayınlayarak eğitimli kişilerinde ülkesine gelmesini istiyor. Çalışma ve oturma izni için ilk olarak Türkiye’den iş ilanlarını inceleyerek başvuru yapmanız gerekir. Daha sonra gelen başvuru sonucuna göre vize işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç Asgari Ücret İşçi Maaşları

Norveçte 15 yaş üstünde çalışanlar için saatlik minimum 90 Norveç Kronu verilmesini kararlaştırmıştır. Günde 8 saat ve hafta sonları çalışmamanız durumunda aylık olarak 14.000 Kron ücret almaya hak kazanabilirsiniz. Bu fiyat Euro bazlı olarak hesaplandığı zaman 1.400 Euro maaşa denk gelmektedir.

Norveç sahip olduğu özellikleri sayesinde bir çok kişi tarafından merak ediliyor. Ancak ülkede çalışmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ülke işçi alımı yaparken ince eleyip sık dokuyor. Bu da işlemlerin uzun zaman sürmesine neden olabiliyor. Norveç’te çalışmak için internet üzerinde yer alan ilanları takip edebilirsiniz. İş kurmayı düşünüyorsanız bu konuda ülke de yer alan Türk firmalarından destek alabilirsiniz. Ülke nüfusuna göre sahip olduğu iş hacmi ile büyük fırsatlar sunuyor. Bu bölgede ticaret hacminizi geliştirerek ürünlerinizi kolayca bir şekilde ihraç edebilirsiniz.

Kuveytte Çalışmak İçin

Dubaide Çalışmak İçin

Polonyada Çalışmak İçin


4 Yorum

  1. Merhaba ben Almanyada yaşıyorum evliyim 5 cocuğum var eşim Alman norveçe yerleşmek istiyorum iş ve ev konusunda yardıma ihtiyacım var

  2. Merhaba ben 46 yaşında turizimde mutfakta yardımcı olarak çalışıyorum Norveçte iş imkanı istiyorum 2 kızım ünüversite okuyor Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  3. Merhaba ben ağır vasıta şoförüyüm,vidanjör gibi alt yapı da çalışıyorum,eşim tekstil mağaza işletti.Biz de Norveçte iş imkanı bulup çalışmak istiyoruz,yardımcı olursanız çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..