Kariyer

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Nedir? Hangi Alanlarda Çalışır?

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği

Endüstrinin gelişmesi ve giderek daha karmaşık hale gelmesi bu alanda işlerin yürütülmesinden sorumlu mühendislere ihtiyacı doğurmuştur. Geniş çapta üretimlerin yapıldığı ve birden fazla mühendislik çalışmalarının bir arada gerçekleştirildiği durumlarda endüstri ve sistem mühendisliği devreye girmektedir.

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Hangi İhtiyaçları Karşılar?

Endüstri ve Sistem mühendisliğine olan ihtiyacın en temel sebebi, belirli uzmanlık alanlarındaki mühendislerin yaptıkları çalışmaları, diğer mühendislik dallarıyla organize şekilde yapmak için gerekli vakit ve bilgi birikimine sahip olmamalarıdır.

Endüstri ve Sistem mühendislerinin çalışma alanları, genellikle farklı mühendislik dallarının birbirleriyle en uyumlu şekilde çalışmasını ve üretim aşamalarının ihtiyaçları karşılayacak şekilde optimizme etmeleri gereken işlerdir.

Endüstri ve Sistem Mühendisleri, genellikle proje yönetimleri gerçekleştirerek neredeyse bütün mühendislik çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Mesleğine Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

Özellikle büyük sanayi ve gelişmiş teknoloji üreten firmaların duyduğu mühendislik ihtiyacını en verimli şekilde sağlaması için bu mühendislik dalı ortaya çıkmıştır.

Sektörde uzun yıllar tecrübe edinmiş insanların da yapabildiği bir mühendislik dalı olmasına rağmen üniversitelerin ilgi bölümlerinde bu mühendislik dalı için dört senelik lisans eğitimi verilmektedir. Verilen eğitim daha çok herhangi bir ürünün veya hizmetin işleme alınmadan önceki halinden müşteriye sunulacağı evreye kadar her aşamasının incelikleriyle öğretilmesinden oluşur.

Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde bu bilgilerden büyük oranda yararlanılması beklenir. Her aşamada çıkabilecek sorunların bilimsel veriler ışığında tespiti ve çözümü amaçlanır. Ürünlerin kontrolü ve garanti sürelerinin verilmesi gibi yüksek istatistiksel bilgi gerektiren işleri de en iyi şekilde kontrol etmeleri beklenir. Üretilen ürünlerin farklı sorunlarıyla karşılaşıldığında bunların en kısa sürede çözülmesi için gerekli mühendislik çalışmalarını yürütürler.

Organizasyon şemasının çizilmesi ve çalışma sürelerin belirlenmesi için bu mühendisliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu anlamda her türlü üretimin yapıldığı ve hizmetlerin sunuldu alanlarda çalışarak üretimin en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bir mühendislik dalı olmuştur.

Özellikle elektronik, telekomünikasyon, makine, uçak, otomotiv ve kimya endüstrisinin yoğun bir şekilde ihtiyaç duyduğu bir mühendislik dalıdır.

Endüstri Ve Sistem Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

İyi bir üniversiteden alınacak bir eğitim ile yabancı dil de bilen mühendisler yeni başladıkları işlerde ortalama 1.000 dolar civarında maaş ile işe başlarlar.

Yönetici kadrolarındaki mühendislerde maaş seviyesi 4-5 bin dolar seviyelerine kadar yükselmektedir.

Konu  ile ilgili aşağıdaki başlık da ilginizi çekebilir.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Nedir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..