FransaGüncelYurtdışında Çalışmak

Fransa’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Fransa’da Maaşlar

Fransa’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Fransa’da Maaşlar

Fransa ülkesi, Batı Avrupa’da yer almaktadır. Almanya, Andorra, Belçika, İsviçre ve İtalya gibi ülkelerle komşu olan Fransa; Kuzey Denizi ve Akdeniz’e de kıyısı olan ülkelerdendir.

Yaklaşık 70 milyon insana ev sahipliği yapan Fransa, 13 bölgeden oluşan bir ülkedir. Başkenti her sene çok yoğun bir turist akınına uğrayan Paris, Fransa’nın en kalabalık şehirleri arasında ilk sıradadır.

Fransa’nın diğer en kalabalık şehirleri ise sırasıyla;

 • Paris
 • Marsilya
 • Lyon
 • Toulouse’dur.

Fransa, Hristiyanlığın bir mezhebi olan Katolikliğin yüksek olduğu bir ülkedir. Buna rağmen ülkenin çok ama çok azı kiliselere gitmektedir. Ülke’de Hristiyan halkının yanı sıra yaşayan diğer insanların dinleri ise Müslümanlık, Yahudilik ve Budizm’dir.

Fransa’da konuşulan dil Fransızcadır. Fransa içerisinde bulunan çoğu insan başka diller de bilmesine rağmen o dilleri konuşmaktansa ülke içerisinde Fransızca konuşmayı tercih ederler.

Gelelim biz Türkler için en önemli konuya…

Fransız mutfağı nasıldır?

Fransızların mutfağı dünyaca ünlüdür. Bu ünün sebebi ise çok farklı, dünyanın Fransa hariç hiçbir yerinde bulamayacağınız yemeklere sahip olmasıdır. Örneğin; at eti, kurbağa bacağı ve “escargot” denilen özel bir salyangoz çeşidini ancak ve ancak Fransa’da yiyebilirsiniz. Bunlar Fransa’nın özel yemekleridir.

Öte yandan Fransız mutfaklarındaki başka bir detay ise mükemmel şarap ve peynir uyumudur. Her şarap için mükemmel bir peynir bulabilirsiniz Fransa’da… En ünlü Fransız peynirleri ise, Comte peyniri ve Brie peyniri olarak geçmektedir.

Tabi sadece bu yemekler yok Fransa’da. Dünyanın her yerinden insanlar Fransa’da olduğu için Çin mutfağından, Türk mutfağına kadar istediğiniz damak tadını sizlere sunabilecek restorantlar bulabilirsiniz.

Fransa’nın Ekonomik Durumu

Fransa ekonomik anlamda oldukça üst sıralarda bulunan bir ülkedir. Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomik gücüne sahip olan Fransa, eskiden G8 diye anılan şimdilerde ise adı Grup 7 olan ekonomi devi ülkelerin katıldığı organizasyonun da bir üyesidir.

Fransa’da çalışmak, Fransa’da iş imkanları ve Fransa’da maaşlar bu yüzden sizleri tatmin eder seviyede olacaktır.

Fransa’da Genel Yaşam

Fransa’da asgari ücret yaklaşık 1.500 Euro’ya tekabül etmektedir. Aşağıda vereceğimiz fiyatlar ile bu ücreti daha net kıyaslamanız için bu bilgiyi en başta sizlere vermek istedim.

Fransa’da yaşam, ev kiraları konusunu bir kenara bırakırsak ucuz diyebileceğimiz bir seviyede. Neden ev kiralarını bir kenara bırakırsak dedim? Çünkü, ev kiraları dudak uçuklatacak kadar yüksek seviyelere çıkıyor. Örneğin; 600 Euro’ya yakın paranız var ve Paris’ten ev mi kiralayacaksınız? Kiralayacağınız evin boyutu 15 Metre kare olur. Bu bir depo için bile çok küçük bir yer. Yani Paris’ten 600 Euro’ya ev kiralamanız imkansız.

Biraz daha insan yoğunluğu açısından yüksek semtlere bakalım. Örneğin, Marsilya’da aynı paraya 40-45 metre kare ev kiralayabiliyorsunuz. Aynı durum, Toulouse ve Bordeaux’da da geçerli oluyor.

Ev kiralarını bir kenara bırakırsak gelelim fatura ücretlerine.

Evinizi kiraladınız ve aylık bir elektrik faturası gelecek. Bu fatura ortalama 30-60 Euro arasında değişim gösteriyor bu da oldukça cüzi bir miktar olarak gözümüze çarpıyor. Peki sadece elektrik faturası ödeyince kurtuluyor muyuz? Tabi ki hayır. İnternet ve televizyon için ortak bir bağlantı paketi satılır ve bu paketler 20 Euro ile 40 Euro arasında değişiklik gösterir. Cep telefonu hatları ise oldukça ucuzdur ve ne istediğinize göre bir tarife yaparlar size, ona göre ücret ödersiniz.

Fatura ücretlerinden sonraki konumuz ulaşım ücretleri. Ben sizlere toplu taşıma ücretlerinden bahsedeceğim. Fransa gelişmiş ve ekonomik olarak çok yüksek sıralarda bir ülke olduğu için toplu taşıması oldukça gelişmiştir ve her şehirde gideceğiniz her yere otobüs veya metro bulabilirsiniz. Aylık abonelik olarak biletler satılmaktadır ve bu biletlerin fiyatları şehirden şehire değişmektedir. En düşüğü 30 Euro olan toplu taşıma biletlerinin en pahalısı ise 70 Euro’dur. Bence oldukça makul bir fiyat 1 aylık tüm ulaşımınızı kapsayan bir bilet için.

Fransa’da market fiyatları ise o kadar da pahalı değildir. Örneğin 12’li yumurta paketini 3 Euro’ya satın alabilirken sığır eti 16 Euro, tavuk eti ise 11 Euro’ya satın alınabiliyor.

Fransa’da Çalışmak – Fransa’da İş İmkanları

Bir Türk olarak Fransa’da iş bulmak kolay değildir. Ancak gidip Paris’te çalışmak yerine Lille’de çalışmak sizin için hem iş bulma açısından hem de ucuz ve kaliteli bir yaşam sürmeniz açısından çok daha iyi olacaktır.

Fransa’da bir çok Türk firması olduğundan dolayı sizlere de bir çok iş imkanı doğacaktır. Örneğin; şu an bile garson, fırıncı, aşçı, satış temsilcisi, tezgahtar, fayans ustası gibi işlerde işçi aranıyor. Bir süre bu işlerde çalıştıktan sonra kendi fikirlerinizden yola çıkarak kendi işinizi bile kurabilirsiniz.

Ancak iş bulmaktan ziyade öncelikle yapmanız gereken şey Fransa’da oturma izni alıp ardından da çalışma izni almak. Bu izinleri aldıktan sonra zaten her şey sizler için çok kolay olacaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi bir çok Türk, Fransa’da işveren pozisyonunda olduğundan ve onlar da Türk eleman aradıklarından iş bulmak sizler için çok da zor olmayacaktır.

Fransa’da çalışmak, yaşam, maaşlar, genel yaşam giderleri gibi konularda daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Fransa dışındaki ülkelerdeki iş fırsatları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Yurtdışında Nasıl Iş Bulunur? Yurtdışında Çalışma Şartları Nelerdir?

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – Iş Kurmak

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da Iş Kurmak –…

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Bangladeş’te Çalışmak, Türkler Için Bangladeş’te 15.000 Dolara Kadar İş Fırsatı

Çin’de Çalışmak, Çin Ile Ticaret Yapmak, Türkler Için Çin’de Iş İmkanları

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Almanya’da Iş Imkanları Nasıldır? Kolay Iş Bulabilir Miyim?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden


9 Yorum

 1. Mobilya ustasıyım iş imkanları çok güzel orda güzel bir hayat yaşamak istiyorum

 2. Düz işçi olarak herhangi bir işte çalışmaya kalksam iş bulabilirmiyim veya bulsam da orada rahat bir hayat sürme şansım varmı. Biraz kıssadan gittim detayını sizlerden dinlemek isterim.

 3. Fransa da rahat hayat yok ömrumuzden taviz verip boş boş yaşanır parası yere batsın

 4. Kapa inşaat kalfasıyım sıfır hata kaba inşaat yapmaktayım fransada çalış mak istiyorum 05530772349yaşım 35manisada ikametgah etmekteyim yapayıcağım kaba inşaat yoktur

 5. 26yaşında kaynakçıyım usta ögretici ve ustalık belgem var.özellikle argon gaz altı ve elektrot kaynağı yapıyorum.yurtdışında çalışmak istiyorum

 6. Adım güner asvalt yani sıcak yol calışmalar köy hizmet leri Ukrayna özel idaresi yada kara oyları her hangisi olsa cok memun olurum evlilik felan yapamadım ziz büyüklerimiz olarak ziz Ukrayna calışmalar Bakanına balı mutlaka vardır aslen Nevşehir yaşıyorum baba kayıp edip ondan kırsehir özel idare calışanıyım refanus Yahya toprak iletişim ismini yazdın mı cıkar facebook iletişim bilgiler var ikinci fefarıs Sadettin Tekin facebook iletişimi ve lütfen Madi olarak durumum yok sadece büyük lerden yardım bekliyorum iletişim telefon +905319170873diyeri +905304575797 ikisi bana ait mutlu lakap iletişim gura bilinir mutlaka haber beklemekdeyim lütfen lütfen lütfen lütfen iyi geceler dilerm

 7. işletmeciyim ben a z ye kadar pide sektöründe ıyı paralar kazandıracak iş adaları arıyorum beni fransaya çıkarmak ordada güzel mekanlar kurar ıyı paralar kazandırabılırım.5427813705 izmirde yaşıyorum.

 8. Merhaba . Bluecard ile fransa da çalışmak istiyorum ama fransızcam ve uzman olduğum bir iş dalı yok . Oraya gitmeden iş ayarlayabilir miyim ? Nasıl ayarlarım ? Yaklaşık olarak ne kadar ücretle başlarım ? Dilini bilmeden gittiğim ülkelet oldu dil açısından korkmuyorum ama dil olmadan iş bulabilir miyim ? Yardımcı olursanız ve aydinlatirsaniz sevinirim . Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..