İş Fikirleri

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Kuyumcu Dükkanı Açmak

Bir kuyumcu dükkânı açmak aslında oldukça basit gözüken ancak işin içine girildiği zaman çok fazla detayın olduğu görülen bir girişimdir. Bu yazıda, kuyumcu dükkânı nasıl açılır, kuyumcu dükkanı açmanın maliyeti, kuyumcu dükkanında kar marjı gibi konular ile birlikte, kuyumcu dükkanı açmak ile ilgili tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Gereken Sermaye Nedir?

Büyük ve orta ölçekli bir kuyumcu dükkanı açmak için gerekli olan nakit ihtiyacınızı gerekli gördüğünüz taktirde bankaların ticari bankacılık birimlerine başvurarak elde edebilirsiniz. Bu yöntemle, eğer işinizi kurarken ek finansmana ihtiyacınız varsa, iş planınızı ve finansal belgelerinizi banka yetkilisine göstererek kredi almayı deneyebilirsiniz. Bu konuda, bankacılar size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır.

Ayrıca, kuyumcular için Kosgeb desteği de belli şartlarda sağlanmaktadır. 

Bir kuyumcu açmanın sabit maliyeti (dekorasyon gideri, ruhsat maliyeti vs. ) yaklaşık 50 bin TL olup değişken maliyeti (işçilik gideri)  ise aylık 30 bin TL civarındadır. Aylık kira bedeli ise dükkanın yeri, büyüklüğü, etrafındaki kurumlar ve yaya trafiğine göre değişmekle birlikte yaklaşık 10 bin TL civarıdır. Güvenlik için alacağınız kamera sistemi ortalama 3-4 bin TL, altınları saklamak için gerekli kasanın maliyeti de yaklaşık 10 bin TL’dir.  Dekarasyon için de toplam 10 bin TL vermeniz gereklidir. 

Özetle, orta ölçekli bir kuyumcu dükkanı açmanın maliyeti kabaca 50-100 bin tl dir.

Dükkanın içerisinde satışa sunulacak kıymetli eşyalar ise iş yeri sahibinin tercihine göre değişmekle birlikte, ortalama 20 mt2 bir dükkan için yaklaşık 2-3 kilogram altın gerekmektedir.

2018 verilerine göre 2-3 kg altının bedeli ortalama 400-600 bin TL civarlarındadır.

Kuyumculuk Sektöründe Kar Marjı

Kuyumculuk sektöründe kar marjı %5-20 arasında değişmektedir. Çeyrek altın, yarım altın, burma bilezik gibi ziynet altınlarda genelde kar oranları düşük iken, pırlanta gibi değerli takılar ve işçiliğin fazla olduğu altınlarda kar oranları çok daha yüksektir.

Kuyumculuk sektöründe sermaye olarak konulan para her zaman nakite kolaylıkla döndürülebildiği için, işlerin iyi gitmediği durumlarda fazla zarar etmeden, yatırılan para kolaylıkla geri alınabilmektedir.

Kuyumculukta Kazanmanın Yolları ve Kuyumculuğun Sırları

Diğer Kuyumcuları İzleyin

 eğer bu işte yeni iseniz ve doğru insanlarla çalışırsanız, bu girişim size oldukça iyi bir kâr marjı sağlayacaktır. Diğer kişilerin işlerini nasıl yürüttüklerine bakın. Günümüzde tüm kuyumcu dükkanları, tecrübeli kuyumcular tarafından yönetilmektedir veya bu dükkanların sahipleri tecrübeli kuyumculardır. Kuyumcu dükkânı açmak konusunda onlardan tecrübelisi yoktur ve kuyumcu dükkânı nasıl açılır sorusunun cevabını en iyi onlar verebilir. En başarılı kuyumcular aynı zamanda en tecrübeli kuyumcular, yıllardır bu işi yapan ve sektörle içli dışlı olan kişilerdir. Bir şeyler öğrenmeye başlamak için onların dükkanlarını aramalısınız veya onları ziyaret etmelisiniz. Eğer kuyumculuk sektörünün nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, bu kişilerden mümkün olduğunca fazla bilgi almalısınız.

Yer Seçimi Çok Önemli

Altın ve gümüş takıların satışını yapabileceğiniz uygun yerlere bakın. İnsanların çok olduğu alışveriş merkezleri, bankalar ve restoranlar gibi yerlerin çevresinde kuyumcu dükkânı açmalısınız. Eğer kuyumcu dükkanınız, cadde üzerinde olan göz önünde bir yerde ise kar şansınız daha da artmaktadır.

Strateji Seçimi Olmazsa Olmaz

Kendinize iyi bir strateji bulmalısınız. Bazı kuyumcular, belli bir mal grubu üzerinde uzmanlaşmayı tercih etmektedir. Örneğin siz de kol saati veya nişan yüzüğü satmakta uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Daha fazla çeşit takı demek, sizin için daha fazla envanter ve daha fazla çalışan anlamına da gelmektedir. Çevrenizdeki kuyumcuların hangi ürünler üzerinde uzmanlaştıklarına dikkat edin. Diğer kuyumcuların yapmadıkları şeyleri yapmaya çalışın. Bu sizi diğer kuyumculardan ayıran bir özellik olacaktır.

Personellerinizin Tecrübeli Olsun

Deneyimli ve bilgili kişileri işe alın. Başarılı kuyumcu dükkanlarında yetenekli ve tecrübeli elemanlar çalışmaktadır. Gemologist, tasarımcı ve bir kuyumcu işe almak eğer sizde bu özellikler yoksa çok işe yarayacaktır. Çünkü onlar bu sektörün önemli aktörleridir. Kuyumcu dükkanlarında, arka taraftaki teknik işler için ve ön tarafta müşterilerle ilgilenmek için en az birer eleman bulunması gereklidir. Eğer bu iki işi de gerçekleştirebiliyorsanız, ufaktan başlamanızda fayda var.

Çevre Faktörü

Diğer kuyumcular ile mutlaka iletişim halinde olun. Kuyumculuk diğer reklam çeşitlerine göre daha çok kulaktan dolma reklama dayalıdır. İyi ve yetenekli bir kuyumcu, hiçbir zaman işsiz kalmamaktadır. Bulunduğunuz ildeki kuyumcular odasına ve esnaflar odasına mutlaka kaydınızı yaptırmalısınız. Müşteri memnuniyeti, en az gazete ve televizyon reklamları kadar önemlidir.

Pazarlama Hususuna Çok Dikkat Edin

Kuyumcu dükkanınızı düzgünce pazarlamalısınız. Kuyumcu dükkanları genellikle kendilerini nasıl pazarladıkları ve sektörün hangi alanında faaliyet gösterdikleri ile bilinirler. Örneğin bazı kuyumcuların, hedeflediği müşteri grubu sadece belli bir gelir seviyesinin üstündeki kişiler iken diğer bazı kuyumcular ise her kesimden kişilere hitap etmekte olduklarını görüyoruz.

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır?

Eğer kuyumcu açmak konusunda kararlıysanız öncelikle gerekli olan sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Sermaye konusunda dükkanı açmayı düşündüğünüz bölgedeki kuyumculardan fikir de alabilirsiniz. Eğer kuyumcu açma maliyeti şu an için sizi aşıyorsa o halde bankaların kapısını çalarak kredi çekmek isteyebilirsiniz. Bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de kuyumcu açmak için sermaye aşağı yukarı 100.000 € civarındadır. Elbette sizin dükkanı hangi lokasyonda açmayı düşündüğünüz, dükkanın içini nasıl döşeyeceğiniz, ne kadar altın alacağınız ve ne tür bir güvenlik sistemi kuracağınız bu fiyatı etkileyecektir. Ancak çok da zaruri olmayan harcamalardan kaçınarak 100.000 TL’ye işinizi görecek bir kuyumcu dükkanı açabilirsiniz.

Bir kuyumcu açmaya karar verdikten sonra dükkanınız için uygun yer bakmanız şarttır. Eğer neye göre yer seçeceğinizi bilmiyorsanız kıstasınız şu olabilir: para harcaması muhtemel müşterileri hedef almalısınız. Yani alışveriş merkezlerine, bankalara ya da hastanelere yakın bir yerde dükkan açabilirsiniz. İnsanlar bu mekanlara gelirken para harcamayı göze alırlar. Bu yüzden de gelip sizden alışveriş yapmaları olasıdır. Tabii uzmanlaşmak istediğiniz belli bir alan varsa o zaman müşteri kitlenizi ona göre düşünmelisiniz. Örneğin yalnızca tek taş yüzüklere ya da altın bileziklere odaklanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda potansiyel müşterileriniz kim olacak ve onlara nasıl ulaşacaksınız? Tüm bunları düşünmeniz gerekir.

Kuyumcu Dükkanı Açmak Kazançlı Mıdır?

Bir kuyumcu nasıl açılır öğrendiğinize göre nihai kararınızı vermek için kuyumcu dükkanı açmanın karlı olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Kuyumculuk yüzlerce yıldır var olan bir meslektir. Toplumlarda popülaritesi zaman zaman azalıp artsa da altın da daima değer görür. Dolayısıyla insanlar altın almaktan ve takmaktan kolay kolay vazgeçmeyeceklerdir. Özellikle kültürümüzde düğünlerde, nişanda, doğumda altın takıldığı düşünülürse iş yapmamanız olasılık dışıdır.

Kuyumcu dükkanı açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkani Açmak

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Özsüt Bayilik Şartları

Düşük Sermaye İle Yapılabilecek İşler

Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Playland Bayilik

Bayilik Veren Firmalar

 


3 Yorum

 1. Kuyumcu dükkanı açmak istiyorum işten anlayan elemanınasıl temin edebilirim

 2. arkadaşlar yeni kuyumcu dükkanı açmak isteyen birisinin en az 10 kilo altını olması lazım aksi takdirde diğer kuyumcularla rekabet edemez elindeki parayı da yer 3-5 kilo altın koyum bir iki ay kuyumcuda çalışırım iyi bir eleman alırım gibi düşünceniz varsa yanılırsınız 35 40 yıldır kuyumculuk yapanlar kapatıyor gerçekçi olun biraz.

 3. Arkadaşlar şunu unutuyorsunuz….
  1kg ile de dükkan açılır. 20kg da açılır önemli olan senin beklentin ne 1kg la açan bu dükkanı aylık masraflar çıktık tan sonra 5_8 bin lira arası kazanç sağlar
  20kg ile açan biri doğal olarak aylık en az masraflar çıktıktan sonra 100 bin TL Kazanır…
  Önemli olan kişinin ne kadar kazanmak istediği
  İki kuyumcu düşün kapalıçarşıda biri sadece alyans satıyor başka hiçbir ürün yok 1kg la açmış
  Diğerinde de sadece setler var en kalın bilezikler var en düşük gramajı vitrinde 30-50 gram fiyatı 20bin 30 bin TL tabiki bu adam ayda 100bin kazanacak. Ne istediğin önemli olan en düşük açarsın 100bin ile çeyrek koyarsın vitrine yarım tam altın ufak gram altın koyarsın al sana tezgah bitti batmasında bitmesinde ki şöle düşün tezgahtaki malın sürekli değer kazanıyor. Kaybetmek yok……. Kuyumcu işi 100 bin en düşük sermaye ile yapılır.
  Cafe aç işlek bir yere masa sandalye dekorasyon 500bin harca dükkanda ne var masa sandalye bide dekor tabiki kaybedersin batarsın. Çünkü satacak bişey yok bunda unutma bir kuyumcu asla ama asla Batmaz çünkü tezgahtaki altının gümüşe dönecek hali yok….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..