Güncelİş Fikirleri

Börekçi Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Börekçi Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Majı

Hem kendi işinizin patronu olmak hem de hızlı bir şekilde nakit kazanç elde etmek için en iyi sektörlerin başında gıda gelmektedir. Ekonominin durumu her ne olursa olsun insanların yemek yeme ihtiyaçlarının bitmeyecek olması bu durum özelindeki en önemli gerekçedir. Buna bağlı olarak börekçi dükkanı açmak için uygun şartları kolaylıkla sağlayabilir, hızlı bir şekilde işletmeciliğe adım atabilirsiniz.

Börekçi Dükkanı Açmak İçin Gereken Şartlar ve Belgeler

Börekçi dükkanı açmak için öncelikli olarak iyi bir planlamanın yapılması gerekmektedir. Maliyetlerin iyi bir şekilde hesaplanması büyük öneme sahip olurken ilk kez işletmeciliğe başlayacak kişilerin üç farklı kurumdan belgeler alması gereklidir.

İşletmenin bağlı olacağı vergi dairesinden işlemlerin yaptırılması bir hayli uzun sürebilmektedir. Bununla birlikte dükkanın açılacağı belediyeye sıhhi müessese belgelerin tam olarak verilmesi gerekir. Özellikle gıda üretiminin yapılacağı için çok daha titiz bir çalışma şarttır. Vergi Dairesi aracılığıyla elde edilen vergi levhasının iki adet fotokopisi, kira kontratı örneği, tapu örneği, dükkana ait imar durum belgesi, kişiye ait nüfus cüzdan örneği, dükkanda bulunacak yangın söndürme tüpünün dolum faturası, gıda imalatı ve satışı yapılacağını gösteren portör muayene kartı, bağlı olunan esnaf odasından alınacak kayıt belgesi, ustalık belgesi, dükkanın üstünde oturan sakinlerden alınması gerekli muvafakatname gibi belgelerle başvuru işlemleri başlatılmaktadır.

Börekçi açma işleminde bir şirket kurulumu talep ediliyorsa ise ticaret sicil gazetesi, sözleşme belgeleri, şirket faaliyet belgesi ve imza sirküleri gerekmektedir.

Börekçi Dükkanı Açma Maliyeti

Yüksek kazanç elde için börekçi dükkanı açmak isteyenler, karlılığı arttırmak ve maliyetleri düşük tutmak için ciddi bir araştırma ve fizibilite çalışması yapmak durumundadır.

Çoğunlukla maliyetler dükkan büyüklüğü ve konumuyla ilgilidir. Börekçilik işi için çok büyük bir alana gerek olmayacaktır. Bundan dolayı 40 metrekare bir alan yeterlidir. Ancak içeride 3-4 masalık alanın var olması da çok daha iyi bir seçimdir. Dükkan camlarından en az bir tanesinin caddeye bakması çok daha uygun olurken pasaj içlerindeki dükkanların tercih edilmesi risk barındırmaktadır.

Bununla birlikte dükkan maliyetli aylık 10 ile 20 Bin TL arasında değişmektedir. Dükkanın vitrin ve özel bölümlerin hazırlanması, mutfak kısmının düzenlenmesiyle toplam maliyet 50 Bin TL civarında olacaktır. 40-50 Bin TL sermayeye sahip olunmasıyla börekçi dükkanı açmak mümkündür.

Börekçi Dükkanı Kar Marjı ve Kazancı

Bulunulan şehir, konum ve mekan büyüklüğüne göre börekçi dükkanından elde edilecek kazanç değişkenlik gösterir. Ortalama 40 kişinin rahatlıkla hizmet alınabileceği bir dükkanda aylık ciro yaklaşık 60 bin TL civarındadır. Çay başta olmak üzere içeceklerle birlikte 70 bin TL üzerine çıkmaktadır.

3 – 4 kişinin çalışması durumunda 10 Bin TL’ye yakın bir gider oluşacaktır. Kira ve diğer harcamaların eklenmesiyle birlikte aylık net kar 25 Bin TL dolaylarında olmaktadır. Özellikle birtakım farklılıklarla birlikte iyi ve kaliteli hizmetlerle çok daha yüksek kazançlar elde etmek mümkündür.

Börekçi Dükkanı İçin Yatırım Tavsiyeleri

Börekçi dükkanının kazancının önemli bir kısmı usta kaynaklı olmaktadır. Bundan dolayı işin ehli ustaya sahip olunmasıyla kazançların doğrudan bir ilişkisi vardır. Bazı dükkanlarda yaşanılan usta değişimlerinden dolayı kazançların çok büyük bir kısmının zaman içinde eridiği de görülebilmektedir. İŞKUR ya da internet üzerinden insan kaynakları hizmeti sunan siteler aracılığıyla deneyimli börek ustaları bulabilirsiniz.

Bununla birlikte dükkana gelecek müşterilere hızlı ve kaliteli hizmet verilmesi, güler yüzlü olunması da tercih edilmesini beraberinde getirmektedir.

Dükkan açılışıyla birlikte kutlamaların yapılması ve indirim fırsatlarının sunulması da tanıtımlarda önemli rol oynamaktadır. Broşür dağıtımları, yerel gazete ve radyolara reklamların verilmesi de kısa süre içinde ismin duyulabilmesini sağlayabilir. Ayrıca birkaç gün devam edecek özel kampanyalarla da potansiyel müşteriler çekilebilir.

Börekçi dükkanı açmak isteyenlerin büyük cadde ya da alışveriş merkezi yakınlarında dükkan kiralaması çok daha iyi bir tercih olurken dükkanın büyük olması da iyi bir hizmetin sunulabilmesini imkanlı kılmaktadır. B

ununla birlikte günümüzde börekçilerin kazançlarının önemli bir bölümü servis hizmetlerinden gelmektedir. Ev ya da iş yerlerine motorla yapılacak servislerle kazançlarınızı katlayabilirsiniz. Ayrıca esnaflarla anlaşmalar yaparak devamlı müşteri kazanılması da kazançlarını arttıracaktır.

Börekçi Dükkanı Açmanın Riskleri

Gıda sektöründe yapılacak en uygun işlerden bir tanesi olan börekçi dükkanı açmak, birçok yönüyle de dezavantajları bulundurmaktadır. Özellikle dükkanın yanlış yere açılmasından dolayı gün içinde çok az sayıda müşterinin gelmesi en büyük risk olarak tanımlanır.

Ayrıca fiyatların çok yüksek olması, börek ya da poğaça ürünlerinin kalitesiz olması da kısa sürede dükkanın kapanabilmesine neden olabilir. Peynirli, zeytinli, sucuklu ürünlerde mutlaka yeterli ölçüde malzeme olmalıdır. Ayrıca çok daha geniş yelpazeli ürün hizmeti bulunması da tercihleri arttırılabilir.

Bununla birlikte ustanın işine verdiği önem, titizlik, hijyen anlayışı müşteriye sunulacak kalitenin başlıca girdileridir. Bu kısımda verilecek taviz yada yapılacak hata, işletmeyi geri dönüşü olmayan bir noktaya sürükleyecektir.

Börekçi dükkanı açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Farklı iş kolları ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki başlıklardan faydalanabilirsiniz.

Pastane Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Güzellik merkezi açmak

Yeni iş kuracaklara önemli tavsiyeler için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririz;

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez


Bir Yorum

  1. Merhaba,
    Bir lise karşısına imalatını yapmadan dışarıdan hazır getirilen börek poaca simit satışı yapmak icin bir dukkan kiralamayı düşünüyorum. Bunun için ne yapmam nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Aşama aşama yapılması gerekenler nelerdir ?Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. Yardımlarınız için simdiden teşekkür ederim. Iyi calismalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..