Güncelİş Fikirleri

Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Birçok insanın hayalinde küçük bir cafe açmak, sıcak bir ortam eşliğinde müşterileri ile ilgilenmek vardır. Ülkemizde son yıllarda bu alan üzerinde farklı konseptlerde kafeler açılmaktadır. Atölye-cafe, kahve dükkânı, yiyecek ve içeceklerin bir arada olduğu cafe tasarımları bunlardan birkaçıdır. Cafe açmak için gereken birtakım süreçler bulunmaktadır. Bu süreçleri planlı bir şekilde önceden tasarlamak cafe açmak isteyenlerin işlerini daha kolay hale getirecektir.

Cafe Açmak İçin Ne Gibi Belgeler Gereklidir?

Bir iş yeri açmak için kişilerden istenen evraklar bulunur. Açmak istediğiniz iş yerinin büyüklüğüne, yerine, türüne göre bu belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Cafe açmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • İlk olarak işe başlama tutanağı belgesinin doldurulması gereklidir.
 • Sonraki aşamada, nüfus cüzdanı suretiniz. (Noter veya muhtardan onaylı olmalıdır.)
 • İkametgâh senedi,
 • İmza beyannamesi,
 • Sizin tarafınızdan doldurulması gereken başvuru dilekçesi,
 • İş yerini açacağınız yer size ait ise tabu senedi, kiralık ise kira sözleşmeniz gereklidir.

Son olarak cafenin mali kısmı için, bir muhasebeci ile anlaşılıp işlerinizin takibinin yaptırılması gerekmektedir. Belediyelerin izin verdiği yiyecek ve içecek türlerini iş yerinin açılacağı belediyeden alarak buna uygun bir konsept oluşturabilirsiniz.

Kullanılacak Ekipmanlar Ve Maliyetleri

Açılacak olan cafe açmak için birtakım ekipmanlar gereklidir. İş yerinin konseptine göre değişiklik gösteren bu ekipmanların genel listesi ve ortalama maliyetleri şu şekildedir;

 • Soğuk içecekler için soğutucu,
 • Yiyeceklerin ısıtılması için fırın,
 • Servis için bardak, tabak, çatal, bıçak,
 • Yemeklerin hazırlanma süreci için tavalar,
 • Kahve makileri ve çay ocağı,
 • Masa ve sandalyeler,
 • Yazar kasa ve post cihazları,
 • Menü ve tabela.
 • Genel olarak bir cafede yer alması gereken ekipmanların dışında, konseptinize göre, shaker, blender, içki karıştırıcıları, masa numaraları gibi eklemeler yapabilirsiniz. Bu ekipmanları sağlamanız için yaklaşık olarak 25-30 bin lirayı gözden çıkarmalısınız. Cafe açmak için gereken maliyetler ise ortalama şu şekildedir;
 • Küçük bir işletme düşünüyorsanız; minimum 40 bin lira,
 • Orta ölçekli bir cafe için 80 bin lira üstü,
 • Şehrin güzel bir kısmında düşünüyorsanız ortalama 200 bin lira civarı maliyet gereklidir.

Cafe Açmak İsteyenler için Karlılık – Kar Marjı

Herkes gibi iş yeri açmanın en önemli sebebi maddi kazanç sağlamaktır. Cafeden kazanılacak maddi kazançlar, iş yerinin açılacağı semte, büyüklüğüne, içerisinde satılacak yiyecek ve içecek türlerine, hitap edilen müşteri kitlesine göre farklılık gösterebilmektedir. Küçük ölçekli, içerisinde yiyecek ve içeceklerin satıldığı bir işletmede ortalama aylık kazanç 4 ile 7 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Daha büyük ölçekli işletmelerde ise bu rakam 20 ile 50 bin lira arası değişiklik göstermektedir.

İşletmenizin Kampanya Ve Tanıtımını Yapmak

Bir işletmenin kurulduktan sonraki en önemli detayı, işletmenin reklamının doğru kanallar aracılığı ile yapılmasıdır. Günümüzde teknoloji ve sosyal medyanın etkisi ile bu durum farklı kollara ayrılmıştır. Birçok cafe ve işletmenin kullandığı sosyal medya ağlarından yardım almaktadır. Sosyal ağlarda günden güne çoğalacak takipçileriniz ile cafenizdeki yenilikleri paylaşabilirsiniz. Haftanın farklı günlerinde belirli ürünlerde kampanyalar düzenleyebilir, kampanyalarınızı sosyal mercilerde ve cafenizin temasında (mağaza içeresine asılacak tablolar, masalarda broşürlerin üzerinde) müşterilerinize yayabilirsiniz.

Cafe Açmanın Riskleri Ve Avantajları Nelerdir?

İşletmenin kurulmasından sonra, işletme sahiplerini bekleyen bazı riskler bulunmaktadır. Doğru bir planlama ile kurulmayan cafelerde bazı aksaklıklar çıkmaya başlayabilir ve bu durumda işletmenizin batmasına kadar ilerleyebilir. Özellikle işletmenin açılacağı bölgenin, hitap edilen müşterilerin maddi durumları baz alınarak ilerleme yapılması bu riski ortadan kaldırır. Cafelerin farklı konseptlerde tasarlanması böylece insanların ilgisini çekmesi ise işletme sahibine avantaj olarak geri dönecektir.

Cafe açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Cafe açmak dışında farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Güzellik Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bijuteri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti Ve Kar Marjı

Ev Yemekleri Yaparak Para Kazanmak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..