İş Fikirleri

Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Enginar Yetiştiriciliği maliyeti ve kar marjı nedir? Enginar üretimi ve aşamaları, faydaları hakkında detaylı bilgi 

Ülkemizdeki enginar üretimi özellikle Sakız ve Bayrampaşa çeşitleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Enginar sebze türleri arasında en faydalı bitkilerden bir tanesidir.

Enginar bitkisi özellikle Marmara ve Ege bölgesinde sıklıkla yetiştiriliyor. Enginar toprak altında uzun süre kalabilen, toprak üstünde ise tek yıllık meyve veren bir bitkidir. Enginar taze tüketiminin yanında konserve olarakta kullanılmaktadır.

Enginarın Yararları

  • Yüksek protein içeriği sayesinde kalbin rahat çalışmasını sağlar,
  • Demir bakımından zengindir,
  • Antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri destekler,
  • Yapısında bulunan potasyum minerali sayesinde tansiyonu düzenler,
  • Kansere karşı vücudumuzu korur,
  • Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur,
  • Kan şekerini dengeler,
  • Sigara kullananlarda nikotin seviyesinin azalmasına yardımcı olur,
  • Düşük kalorilidir.

Enginar vazoya konulduğu zaman kısa sürede çiçek açar.  Mor çiçeği ve kokusu sayesinde evinizde farklı bir hava yaratır.

Enginar Ne Zaman Ekilir?

Enginar ne zaman ekilir? Ağustos ve eylül dikilen enginar için ayrılan kısmı 1 metre kare olması gerekir. Kullanılan sisteme göre enginar üç farklı şekilde yetiştirilebilir. Birincisi yetişkin bitkilerden alınan dip sürgünlerinin ekilmesidir. İkincisi enginar gövdesinden alınan parçalarla yapılan dikimdir. Üçüncüsü ile kök taşıyan dip sürgünlerinin kullanılması ile yapılır.

Enginar Nasıl Yetiştirilir?

Ilık iklim sebzesi olarak bilinen enginar aşırı soğuk ve sıcağı sevmez. – 5 derecede bütün toprak üstü meyveleri donar.  Kurak ve sıcak havalarda iyi gelişemezler. Bu durum yenilebilme oranlarının hızla düşmesini sağlar. Sulama desteği verilirse yüksek sıcaklıklarda yetiştiriciliği yapılabilir. Ancak lezzeti acı olur.

Toprak yapısı olarak çok seçici davranmayan enginar humusça zengin ve hafif nemli topraklarda iyi gelişir.

Enginar Çeşitleri

Bayrampaşa Enginarı

Yuvarlak basık şekillidir. Baş kısmı çok iri olur. Konservesi sıklıkla yapılır. Bu çeşidin yaprakları koyu yeşildir. 70-80cm arası uzayabilir. Soğuklara dayanabildiğinden dolayı Marmara bölgesinde sıklıkla yetiştirilir.

Sakız Enginarı

Baş kısmı Bayrampaşa çeşidine göre daha küçüktür. Kış soğuklarına dayanıksız olmasından dolayı ege bölgesinde sıklıkla yetiştirilmektedir.

Enginar Yetiştiriciği Karlı Mıdır?

Enginar Yetiştiriciliği Gübreleme

Çok yıllık sebze olması nedeniyle plantasyon kurulmadan önce gübreleme büyük bir önem taşımaktadır. İkinci dönem ise bitki gelişim zamanında yapılan derin toprak işlemi tamamlanınca dekara 4-5 ton kadar çiftlik gübresi eklenmelidir. Ayrıca çiftlik gübresine ilave olarak potasyumlu gübre verilmelidir. Bu temel gübrelemeden sonran tesis kurulabilir.

Enginar Yetiştiriciliği Sulama

Enginar gelişme ve büyüme zamanında çok su ister. Yetiştirildiği bölgelerde Ağustos ayı başından itibaren kış mevsimi yağışlarının başlangıcına kadar suya ihtiyacı olur. Kış mevsiminde ise gerekli su ülkemizde yağışlar üzerinden sağlanır. Özellikle hasat zamanlarında yağışlar yetersiz olursa mutlaka sulama desteği verilmelidir. Susuz kalan enginar bitkisinde verim ve kalite düşmeye ballar. Sulama işlemi genellikle karıklara sulama şeklinde uygulanır. Ağır karakterli toprak yapılarında aşırı su vermemek gerekir. Aşırı su kök enginar bitkisinde köklerin çürümesine neden olabilir.

Dikimden sonrasında gelişim dönemlerinde ise organik ve mineral gübre desteği gerekir. Toprak analizine bağlı olmak koşulu ile belirli gübre oranları bulunur. Gübreler karıklara verildiği gibi ocaklara da verilebilir.

Enginar Hasadı 

Enginarın baş kısmı iki yaprağı ile beraber hasat edilmelidir. Tek bir hasat uygulamasında 1 ana baş ve iki tane yan baş ortaya çıkar. Her ocak içerisine 2 – 3 sürgün bırakıldığı zaman bir dekarda 2000 – 3000 arasında ana baş elde edilebilir. %30′ u erkenci olarak kabul gören enginar çeşitleri şubat ayında hasat edilmektedir. Hasat, % 75 iriliğe gelince yapılır. Bu zaman enginar başlarını oluşturan yaprakların yeni yeni açıldığı dönemdir. Hasat gecikmesi durumunda hem yapraklar açılır hem de sertleşir. Bu da yenilmesinin önüne geçer.

Erken Ürün Hasat Etme

Bayrampaşa enginar türüne göre daha erken baş kısmı çıkan sakız enginarlarına eylül ayında salma su verilerek erken hasat yapılabilir. Erken sulama bitkinin vakitsiz uyanmasını sağlar. Erken yetiştirmeyi, İzmir bölgesi yetiştiricileri sıklıkla yapmaktadır. Mahsuller Ocak-Şubat aylarında kesilir. Sakız enginarları, Marmara’nın sert iklim şartlarına uyum gösteremez. Bayrampaşa çeşidine ise erken sulama yapıldığında diğer türlere göre gerileme gösterdikleri görülmüştür. Erken yetiştirmeyi bilgi ve tecrübeye dayanarak uygulamak önemlidir. Aksi durumda salınan su ile enginarlarda erken uyandırma yapılmak istenirken çürüme sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Enginar Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Ortalama bir enginar bitkisinden 5 – 8 arasında baş alınır. Enginar fiyatları, pazarlama ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde enginarların perakende de 3 liraya kadar ulaştığını görebiliyoruz. Gerekli hesaplamalar yapıldığında enginar yetiştiriciliğinin karlı bir iş olduğunu söyleyebiliriz.

Enginar yıllardır eşsiz tadıyla tüm Türkiye’nin beğendiği bitkilerden bir tanesidir. Enginar çok fazla beğenilmesinden dolayı pek çok kişi bu bitki hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu bitki özel ve dikkatli bir bakım istiyor. Enginarı her yerde yetiştirmezsiniz. Özel iklim şartları ve doğru hasat sayesinde bu bitki yenilebilir hale geliyor. Yapılacak herhangi bir yanlış bitkinin çürümesine ya da yenilemez duruma gelmesine neden olabilir.

Enginar yetiştiriciliği yaparken mutlaka konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu bitki yemeklerin vazgeçilmez tatlarından bir tanesidir. Bulunduğunuz iklim şartları elverişliyse enginar sizlere ciddi bir kar bırakabilirsiniz. Türkiye’de genel olarak iki tip enginar bulunur. Bu türler tatları ve dokuları ile insanların beğenisini kazanır.

Kilo verme sürecini hızlandır bilinen enginar, aynı zamanda karaciğeri temizler ve mideyi korur. Enginar mevsimi gelmesiyle beraber herkes pazarda yerini almaya başladı. Enginar, sağlıklı beslenmek ve rutin bir sebze tüketiminin dışına çıkmak isteyenlere mükemmel bir alternatif sunuyor. Enginar C ve K vitamin açısından son derece zengindir. Aynı zamanda da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko ve lifin de önemli bir miktarını karşılar.

Serada Domates Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kazanç

Çilek Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..