Güncelİş FikirleriYatırımlar

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Susam yetiştiriciliği yapmak için öncelikli olarak temel bilgilerin bilinmesi, koşullara uygun unsurların elde edilmesi ve yeterli düzeyde incelemenin yapılmış olması gereklidir.

Dik büyüyebilme özelliğine sahip olan susam bir yıllık bir bitki olup 30 ile 125 cm arasında bir boya kadar ulaşabilmektedir. Sık tüylü olmasının yanı sıra içerisinde %60 oranında yağ içerme özelliği bulunmaktadır. Son yıllarda üretimi gitgide artan susam, özellikle GAP projesi dolayısı ile Doğu Anadolu bölgesinde çok fazla yaygındır.

Susam Yetiştiriciliğinde Bölge Seçimi

Sıcak bir ortam istemesinin yanı sıra yağı ile de büyük öneme sahip olan susam için iklim, toprak, su ve yetiştirme tekniklerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Doğru arazi seçimiyle birlikte gerekli unsurların sağlanması da çok daha kaliteli susam yetiştiriciliği yapılabilmesine zemin hazırlamaktadır.

Susamın ekilmesinin ardından geçen 90 ile 120 günlük sürede gelişme dönemi tamamlanmaktadır. Bu süre zarfında aylık ısının 20 C üstünde olması gereklidir. Gelişme döneminde oldukça sıcak bir iklim isteyen susamın tohumlarının çimlenmesinde ise toprak sıcaklığının 15 C altına düşmemesi de önem taşır.

Susam Yetiştiriciliği Yapmak İçin Arazi Seçimi

Susam yetiştiriciliği yapmak için gerekli iklim şartlarının yanı sıra arazi tercihleri de kalite standartlarında belirleyici olmaktadır. Her ne kadar her toprakta yetişme durumu olsa da en iyi verimin alınmasında kumlu-killi allüviyal topraklar ilk sırada gelir. Humuslu özelliği içeren toprakların gelişme dönemi çok daha kısa olurken yağ açısından da susamların verimli olacağı bilinmektedir. Ancak fazla killi veya kireçli olan ağır topraklarda susam yetiştiriciliği yapılması önerilmemektedir.

Çok daha iyi bir arazi seçimi için yeni tarıma açılmış fundalık araziler öne çıkmaktadır. Bu tip arazilerde iyi gelişme döneminin atlatılmasıyla susam yetiştiriciliği yapmak çok daha yüksek kazançlı olacaktır.

Kaliteli Susam Yetiştiriciliği Yapmanın Şartları Nelerdir?

Sıcak iklim özelliğine sahip yerler için uygun olan susam yetiştiriciliği yapılabilmesi için birtakım özelliklerin bir arada bulunması gereklidir.

Öncelikli olarak doğru arazinin seçimi önem taşırken ardından toprak temizlemesi yapılmaktadır. Ürün atıklarının yok edilmesi ve tav suyu verilmesinin sonrasında tarla sürgü çekilerek ekim işlemine hazır hale getirilmektedir.

Kısa süre içinde gelişme göstermesinden dolayı ise başlangıç işleminde tüm gübrenin kullanımı olmaktadır. Sulu veya kuru koşullara göre gübre miktarında değişkenlik olurken susam yetiştiriciliği yapmak farklı etkenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Susam Tohumunun Ekim Süreci

Araz tercihi sonrasında tarlanın temizlenmesi tamamlanmaktadır. Susamların verimli olabilmesi için mutlaka temiz bir tarla içinde yetiştirilmeleri gerekir.

Toprak ürün ekim işlemlerine göre sonbahar ve kış aylarında sürülmektedir. İlkbahar döneminde toprak tavında ikileme yapılırken diskaro altına gerekli gübre atılmaktadır. Sürgüyle toprak hazır hale getirilirken farklı ekim çeşitleri bulunmaktadır. Serpme ekim işlemlerinde dekar başına 800 gram tohum atılmaktadır. Mibzerle ekim özelinde ise 400-600 gram arasında tohum yeterli olmaktadır. Sıcak ve kuru olmasının yanında havanın rüzgârlı olması da ekim işlemleri açısından avantaj sağlamaktadır.

Gübreleme işlemlerinin ekimden önce atılması yapılırken dekar başına 7 kg azot, 5 kg fosfor ve 10 kg civarında potasyum madde atılması da susam yetiştiriciliğinde verimi arttırmaktadır.

Susam yetiştiriciliği yapmak isteyenler mutlaka yüksek verim almanın yollarını aramaktadır. Bundan dolayı saf madde kullanımı önem taşırken sulama çok aşırı bir maliyet getirmemektedir. İlk başlarda su gerekli olmazken olgunlaşma döneminde 1-3 arasında sulama yapılması susam için yeterli gelmektedir.

Çiçeklenme dönemine kadar yetişmesi oldukça yavaş olan susamların zarar görmemesi için tarlaya kimsenin girmemesi de tavsiye edilmektedir. 50 gün sonrasında traktörle ara sürüm yapılır. Çeşitli hastalıkları söz konusu olurken ilaçlama yapılarak susamların korunması da gereklidir.

Susam Yetiştiriciliğinde Kazançlar          

Güneydoğu Anadolu Bölgesi susam yetiştiriciliği yapmak için uygun olurken her türlü toprakta yetişebilmesi, yetişme sırasında yüksek düzeyde sulamaya ihtiyaç duymaması avantajlı yönleri arasındadır.

Ayrıca yetiştirme sırasında çok ağır istekleri de söz konusu değildir. Yalnızca verim açısından saf maddeler kullanılabilir, olgunluk döneminde hastalıklardan korunması için ilaçlama yapılabilir.

Susam Yetiştiriciliğinde Maliyet ve Kar Marjı Hesaplamaları

Bir dönüm arazi için 500 gram tohum yeterli olurken tohum ekim mesafesi 50-80 cm civarındadır. 1 gram içindeki tohum sayısı 3 ile 7 adet arasında olup 80 günlük sürede olgunlaşmaktadır.

2 litrelik gübrenin 400 litrelik karışımda kullanılması yeterlidir. 60 ile 80 kilo arasında verim alınırken bazı durumlarda 50 kiloya kadar düşebilmektedir. 2018 yılında tohum üretim desteği susam için kilo başına 60 kuruştur. 5-6 lira satış olması durumunda ağaç başına 360 TL gelir elde edilmektedir. Maliyetlerle birlikte kazanç durumu yüksek olurken çok daha geniş alanlarda kazanç yükselecektir. Sulama gereksinimi çok olmaması da maliyetleri önemli düzeyde azaltmaktadır.

Susam Yetiştiriciliği Yapmanın Zor Yönleri Nelerdir?

Susam yetiştiriciliği yapmak her ne kadar çok kolay gibi görülse de dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Öncelikli olarak doğru arazinin seçilmesi, sıcak bir ortamın bulunması ve toprak kalitesinin belirlenmesi zor yönlerindendir. Bununla birlikte yetiştirilme evresinde zarar görmemesi içinde birtakım işlemlere dikkat edilirken saf maddelerin kullanımı da daha verimli hale gelmesini beraberinde getirmektedir.

Bunun dışında ülkemizdeki topraklarda susam yetiştiriciliğinde verim oranı bir hayli düşük seviyelerde kalmaktadır. Bundan dolayı maliyet kıyaslamalarında eksikliklerden dolayı yoğun olarak tercih edilmediği görülmektedir. Ayrıca iklim açısından isteklerde verim konusunda doğrudan etkilidir.

Susam yetiştiriciliğinde hastalıklar;

Fide devresi sırasında susam güvesi hastalığı çıkarabilirken solgunluk hastalığı, susam bakteri solgunluğu, yaprak leke hastalığı, susam alternaryası gibi rahatsızlıklarda susamların heba olabilmesine neden olmaktadır. Ayrıca ilaçlamaların yapılmaması durumunda beyaz sinek zararlı olabilmektedir. Devamlı olarak korunması gereken susamların maliyetleri de çeşitli madde kullanımları ve ilaçlama işlemleriyle artmaktadır.

Ayrıca yağlı tohum olmasından dolayı çok iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Seri ve kuru yerlerde saklanmaması durumunda kalite düşüklüğü yaşanabilir.

Finansal olarak ihtiyaç duyulması durumunda tarım kredisi kullanılarak susam yetiştiriciliğine başlanabilir. Tarım kredileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz;

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Susam yetiştiriciliği yapmak ile ilgili sormak istediğiniz tüm soruları ve görüşlerinizi bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Susam yetiştiriciliği dışındaki farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Zeytin Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Düşük Sermaye Ile Yapılabilecek Işler

El Işi Yaparak Para Kazanmak

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti Ve Kar Marjı Nedir?

Küçük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak – Maliyeti – Kar Marjı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..